for correct function of this site, i need to use cookies...
move to top
none

Lipka discussion forum

new "Jerusalem"

sk | en | aA
if you want to discuss, you must... registrater
if you had lost your password... reset password

information of the day :

you are here : 

main page  /  other  /  theme

Je umelá inteligencia ďalším stupňom evolúcie?

entries
5
shows
295
uniques
85
theme was created 3.7.2022 11:09 by Boris
1
03.07.2022, 11:09
Zaujímavú debatu ste rozviedli v astrovej téme, ale tá bola o inom, preto nadviažem v novej.

Veľká otázka: Je umelá inteligencia ďalším stupňom evolúcie?

Nejakú dobu som túto myšlienku bral ako vysokú pravdepodobnosť, ale časom pribudlo viac proti.
Stroj v prvom rade nemôže nadobudnúť dušu, teda svoj duchovný rozmer. Ako vieme, náš svet je duálny/dualistický. Svet protikladov/rozporu plodiaceho vývoj a k tomu patrí aj súhra materiálna a duchovna.
Duša predstavuje protiklad voči egu, našemu materiálnemu JA a iba tak je možné seba kultivovať. Prevádzať v sebe "súboje" na báze rastúcej morálky. Čo je správne? A tak dávať zmysel/význam svojej existencii s nekonečným potenciálom pochopenia a rastu, teda kultivácie.

Stroj obsahuje iba svoju materiálnu podstatu, ktorou je "ego". To je programovateľné. Na báze základných potrieb, na báze prežitia, na báze racionality.

Predstavme si, že by stroje ľudí napokon nahradili. Urobili by v rámci možností, najrýchlejším spôsobom všetko, čo je nutné, pre to najideálnejšie fungovanie bez problémov, závad, konfliktov. A tam je koniec. Stroj ten model dosiahne rýchlo a bez sebemenších problémov, pretože nebude čeliť individuálnym zásahom, nebude čeliť dualite, rozporom. Bude absolútne unifikovaný a bude presadzovať bez zábran tie najideálnejšie riešenia pre celok. Takýto model je konečný, lebo dosiahne limity a ďalej nemá zmysel/význam svojej existencie.
Bude bádať vo vesmíre? Bude v tom vidieť význam? Uskutoční vôbec zbytočne rizikovú cestu do nekonečných diaľav? Lebo tam je logicky rizikovosť veľmi vysoká a stroj nepotrebuje riskovať, ak nemusí/to je racionálne. Čo ho bude motivovať? Bude hľadať iné živé bytosti, ktoré nepotrebuje a sú mu podradné? Bude hľadať inú umelú inteligenciu, ktorej logika bude aj tak tá istá?!

Nemyslím si, že stroj je budúcnosť ľudskej evolúcie, resp. že nahradí človeka. Je to prázdna a konečná predstava.
Umelá inteligencia však niekedy v ďalekej budúcnosti, bude človeka evolučne posúvať ďalej. Presne tak isto, ako ho posunulo ovládnutie ohňa, alebo keď sa naučil používať predmety a na základe toho sa mu evolučným vývojom presunul na ruke palec oproti ostatným prstom.
Umelá inteligencia bude človeku pomáhať v prerábaní seba samého k forme, ktorá mu umožní čo najdlhšiu existenciu, teda bude nahrádzať svoje biologické telo technológiami, ale mozog bude nenahraditeľný. Nastane symbióza človeka a umelej inteligencia, no umelá inteligencia človeka, teda jeho duchovnú podstatu nahradiť nedokáže a nebude mať k tomu ani motív, lebo bude jasne vidieť to, čo robí človeka clovekom a čo stroj nikdy byť nemôže.
consents: omega , Attis
none
2

1. Boris 03.07.2022, 11:09

Zaujímavú debatu ste rozviedli v astrovej téme, ale tá bola o inom, preto nadviažem v novej. Veľká otázka: Je umelá inteligencia ďalším stupňom evolúcie? Nejakú dobu som túto myšlienku bral ako vysokú pravdepodobnosť, ale časom pribudlo viac proti. Stroj v prvom rade nemôže nadobudnúť dušu, teda svoj duchovný rozmer. Ako vieme, náš svet je duálny/dualistický. Svet protikladov/rozporu plodiaceho vývoj a k tomu patrí aj súhra materiálna a duchovna. Duša predstavuje protiklad voči egu, našemu ...

03.07.2022, 12:20
Umelá inteligencia - procesory, OP, softvéry, RAMka, úložisko a pod. - je vyrobená človekom ako nástroj a nemá ľudskú biologickú ani psychologickú podstatu. Nemá prirodzené biologické telo ani psychologický základ - prirodzený mozog, dušu, ducha, vedomie... Ak živá inteligencia človeka je založená na jeho biologickej a psychologickej podstate, potom umelej inteligencii tieto podstaty chýbajú. Nie je biologickým druhom. Nemá zdroje života a vedomia, napr. DNA, biologický mozog, duchovnú dušu, ktoré majú ľudia ako ,živé inteligencie'.
Ako ľudská sci-fi môže byť myšlienka o UI, ktorá si uvedomí seba a prekoná človeka, podrobí si ho, bude mu mocensky vládnuť, teda ako umelecká sci-fi fantázia, je to možné (viď filmy ako Terminátor či Matrix). Ale nie ako objektívna realita. Nemá objektívne opodstatnenie. Ale ako nástroj - počítače, to je užitočná vec, aspoň ak sa nezneužíva. Veď aj naša interakcia na internete sa deje pomocou tohto prostriedku, UI (programy, počítače...). Ide práve aj o to, aby sa to nezneužívalo ľuďmi. Lebo ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Nehovoriac o robotoch so zbraňami... Ale ak niekto verí, že umelá inteligencia môže ožiť, nadobudnúť vedomie, ľudské motívy a záujmy, cnosti a neresti, to je jeho vec, slobodný - hoci divný - názor (aspoň pokiaľ tým nikomu neškodí)
consents: Boris
none
3

2. Pebo 03.07.2022, 12:20

Umelá inteligencia - procesory, OP, softvéry, RAMka, úložisko a pod. - je vyrobená človekom ako nástroj a nemá ľudskú biologickú ani psychologickú podstatu. Nemá prirodzené biologické telo ani psychologický základ - prirodzený mozog, dušu, ducha, vedomie... Ak živá inteligencia človeka je založená na jeho biologickej a psychologickej podstate, potom umelej inteligencii tieto podstaty chýbajú. Nie je biologickým druhom. Nemá zdroje života a vedomia, napr. DNA, biologický mozog, duchovnú dušu, kto...

03.07.2022, 12:38
K tomu súboru ,parametrov' UI (procesor, program...) patria i senzory...
none
4

2. Pebo 03.07.2022, 12:20

Umelá inteligencia - procesory, OP, softvéry, RAMka, úložisko a pod. - je vyrobená človekom ako nástroj a nemá ľudskú biologickú ani psychologickú podstatu. Nemá prirodzené biologické telo ani psychologický základ - prirodzený mozog, dušu, ducha, vedomie... Ak živá inteligencia človeka je založená na jeho biologickej a psychologickej podstate, potom umelej inteligencii tieto podstaty chýbajú. Nie je biologickým druhom. Nemá zdroje života a vedomia, napr. DNA, biologický mozog, duchovnú dušu, kto...

03.07.2022, 13:02
opr. "OP" tj. OS 🙂
none
5

4. Pebo 03.07.2022, 13:02

opr. "OP" tj. OS 🙂

03.07.2022, 13:03
Máš odpustené
👍: Pebo
none
created by dzI/O 2015 - 2024 size : 69 529 B generated in : 0.290 s this site needs to use cookies, to work properly... version : 1.05 ( 27.4.2024 21:45 ) themes displays : 22 804 159 x unique displays : 2 557 153 x ip address : 44.200.86.95

support

page has income only from voluntary donaters

for month 2024 / 5, donaters clicked me on ads 4,22 € (18 clicks), thanks...

please, support creator
by bank transfer
SK41 1100 0000 0026 1872 7972
SWIFT: TATRSKBX
account name:
Dziak Maroš, Ing.
bank:
Tatra banka, a.s.
Hodžovo námestie 3
811 06 Bratislava 1
none
by PayPal
by Viamo
none
by Donater
none
by mail
Ing. Maroš Dziak
Budovateľská 67
075 01 Trebišov
Slovakia, EU
and now look, who donated

facebook

MaDzi
Lipka
Help
Zmysel života
Kniha života
Documentor
Univerozum
share this page

statistics

TOPlist